Укр. Укр.

Eng. Eng.



«Марафон психологічних технологій та практик «Організаційна та економічна психологія в умовах війни»


25 жовтня 2024 року відбулася ХVІІ Міжнародна науково-практична конференція з організаційної та економічної психології. Конференція проходила у форматі «Марафону психологічних технологій та практик «Організаційна та економічна психологія в умовах війни».


Організатори конференції: Лабораторія організаційної та соціальної психології Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України; Українська Асоціація організаційних психологів та психологів праці (УАОППП).

 

Учасники конференції: У конференції взяло участь понад 80 осіб, які представляли 18 міст з України (Бердичів, Безлюдівка, Вінниця, Дніпро, Київ, Кривий Ріг, Миколаїв, Львів, Одеса, Полтава, Рівне, Суми, Ужгород, Умань, Харків, Хмельницький, Чернівці, Чернігів) та психологи із зарубіжних країн (Польща, Німеччина). 

 

За своїм професійним складом учасники марафону представляли дві основні професійні групи, які працюють в галузі організаційної та економічної психології та в інших сферах психології: 

а) академічну спільноту (завідувачі кафедр закладів вищої освіти, викладачі, аспіранти, студенти: наукові працівники); 

б) спільноту, яка працюють в практичній сфері (працівники комерційних організацій, консалтингових фірм, банків, благодійних фондів, волонтерських організацій, психологи, які здійснюють приватну практику; військовослужбовці).

 

Слід зазначити, що значна частина запрошених керівників майстер-класів та учасників Марафону поєднує в своїй професійній діяльності академічну та практичну діяльність, що вважається в міжнародній психологічній спільності показником найвищого рівня професіоналізму. А в умовах сьогоднішніх реалій, коли значна частин персоналу, населення, військових потребують психологічної підтримки, це, скоріше всього, стає вимогою до діяльності вітчизняних психологів, хоча вимагає від них значних зусиль та мобілізації всіх своїх психологічних ресурсів. 

 

Спільнота Марафона мала потужний професійний потенціал: майже половина учасників мали науковий ступінь (29 кандидатів психологічних наук та 8 докторів наук), значна частина навчалась в аспірантурі.

 

Конференція була спрямована на вирішення таких завдань: 1) аналіз актуальних проблем психологічної допомоги та підтримки психічного здоров’я особистості/ групи, організації в умовах війни; 2) обмін професійним досвідом організаційних психологів та психологів, які працюють в суміжних напрямках психології, у вирішенні цих проблем; 3) сприяння посиленню співпраці академічних та практичних психологів у наданню психологічної допомоги в умовах війни; 4) укріплення та розширення професійної спільності, яка працює в рамках активностей Українсько Асоціації організаційних психологів та психологів праці (УАОППП).

 

Аналіз процесу проведення Марафону показав, що цей захід забезпечив вирішення поставлених перед ним завдань. По це свідчать такі показники:

1.Марафон тривав 8,5 годин (лише з однією перервою на каву, на 20 хв.). Постійно присутніми протягом цього часу була більшість учасників, 

 2) Було представлено в інтерактивному а режимі 11 майстер-класів, які за змістом було об’єднано у 4 тематичні блоки, які відображають найбільш актуальні напрямки, в яких сьогодні працюють організаційні психологи та фахівці суміжних напрямків:

2.1. «Психологічна підтримка персоналу організацій в умовах війни». У рамках напрямку було представлено такі майстер-класи:

• «Технології забезпечення психічного здоров’я та благополуччя персоналу організацій в умовах війни». Ведуча: Люмила Карамушка;

• «Розвиток адаптивного мислення в умовах критичних викликів змін». Ведучий: Леонід Богданов;

• «Resolving internal contradictions and conflicts in a relocation situation», Ведуча: Anna Kiseleva;

• «Створення безбарʼєрного середовища в контексті надання психологічної підтримки у робочому середовищі на прикладі ЛГБТ + спільноти». Ведуча: Марина Діденко.

2.2.«Психологічна допомога військовим та членам їх сімей». У цьому блоці було представлено такі майстер-класи:

• «Актуальність та необхідність процесу колективного горювання як головного чинника трансформації зрілого суспільства на прикладі України». Ведуча: Оксана Королович;

• «Наративно-експозиційна терапія у роботі з військовими». Ведуча: Тетяна Мельничук;

• «Технології та інструменти психологічної підтримки ментального здоров’я військовослужбовців та їхніх родин». Ведуча: Ксенія Нікітіна.

2.3. «Психологічна підтримка «внутрішніх» та «зовнішніх» переміщених осіб, , які знаходяться в Україні та за кордоном», До цього блоку було віднесено такі майстер-класи:

• «Психологічні засоби самопідтримки та адаптації при зміні місця роботи чи професійної діяльності в умовах війни». Ведуча: Світлана Арефнія;

• «Умови та техніки ефективної реалізації психосоціальної допомоги для ВПО та місцевих мешканців». Ведуча: Юлія Домославська.

2.4.«Психологічна самодопомога в умовах війни». Блок включав такі майстер-класи: 

• «Сон як інструмент психічної рівноваги: методи самодіагностики, саморегуляції та відновлення в сомнотерапії». Ведуча: Олена Коломієць;

• «Авторська методика "Малювання дихання" для самогармонізації у тривожних станах". Ведуча: Лариса Підкоритова;

Слід зазначити, що виділені напрямки і майстер-класи за своїм змістом дуже тісно взаємодіяли між собою.

3)Кожен майстер-клас супроводжувався активним обговоренням, як в усному форматі, так і в форматі чату, обміном контактами, інформаційними джерелами для поглиблення осмислення представленого професійного досвіду х тієї чи іншої проблеми, а також сприяло активній взаємодії академічної та практичної спільноти, яка була представлена, нагадаю, з 18 міст України та 2 зарубіжних країн; 

4) Марафон сприяє розширенню контактів Асоціації з іншими фахівцями: 46,0 % учасників Марафону були членами Української Асоціації організаційних психологів та психологів праці, 54,0% учасників не належали до нашої Асоціації. У процесі підготовки Марафону у нас з’явилось достатньо багато нових членів нашої Асоціації.

5)Кожен учасник Марафону отримав відеозаписи всіх майстер-класів, що послужить основою для подальшого втілення представлених розробок, а також Сертифікат про підвищення кваліфікації.

Отож, Марафон виконав свої завдання. 

Дякуємо всім запрошених ведучим майстер-класів, учасникам Марафону, організаційному комітету.

 

Запрошуємо психологів, які працюють в напрямку організаційної та економічної психології, іншим фахівців, які працюють в напрямку психологічного забезпечення діяльності організацій в умовах війни та психічного здоров’я, приєднуватись до нашої спільноти!

 

Дякую нашим захисникам за можливість жити і працювати у цей складний час.

Все буде Україна!

 

© 2002-2025 УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ОРГАНІЗАЦІЙНИХ ПСИХОЛОГІВ ТА ПСИХОЛОГІВ ПРАЦІ